BPM یک installer برای port

در دنیای لینوکس و ویندوز ما دارای نصاب گرافیکی برای نصب برنامه های مورد نیاز خود هستیم . مثلا همه با نصاب پر قدرت و قوی Synaptic package manager در دنیای لینوکس   های وابسته به بسته های deb و yumx در دنیای وابسته به بسته های rpm آشنا هستیم . شما با هر دوی این برنامه ها می توانید بدون اینکه وارد محیط متنی یا خط فرمان شوید و دستور تایپ کنید  برنامه های مورد نیا ز خود را نصب کنید و دارای یک installer گرافیکی هستید .

البته می دانیم چه در لینوکس و چه در FreeBSD نصب کردن برنامه های مورد نیاز از طریق خط فرمان دارای انعطاف پبشتر و قدرت بیشتری می باشد و انتخاب بعضی از option ها راحت تر است.

امروز بعد از نصب پورت

gnome2-power-tools

در FreeBSD که بسته تکمیلی برای Gnome است و برنامه های مورد نیاز شما را برای Gnome نصب می کند وقتی به قسمت Applications  و سپس به زیر مجموعه System tools  در Gnome رفتم دیدم یک برنامه یا package به نام  BPM اضافه شده است . این برنامه را باز کردم . دیدم از من پسورد root را خواست . نتوانستم به آن اطمینان کنم چون در محیط گرافیکی پسورد root را  از من می خواست . پس پسورد را وارد نکردم و برنامه را بستم و گفتن باید اول باید در باره این  برنامه تحقیق کنم . ممکن است یک سارق پسورد باشد . پس از تحقیق در سایت ها و سایت FreeBSD به متن زیر به عنوان تعریفی از BPM بر خورد کردم

A graphical BSD ports collection manager

بله درست فهمیدید BPM  یک رابط گرافیکی برای نصب برنامه های مورد نیاز در FreeBSD می باشد . چیزی مانند  Synaptic Package Manager در لینوکس  Ubuntu و یا YumX در خانواده  Fedora .

چه عجب پس ما رابط گرافیکی برای برنامه های مورد نیاز خود در FreeBSD داریم و نمی دانستیم .


الان خیالم راحت شد و این برنامه را باز کردم و پسورد  root را وارد کردم . محیطی مانند شکل زیر را دیدم

خوب اگر دقت کنیم می بینم که برنامه یعنی BPM  برنامه های مورد نیاز برای سیستم عامل FreeBSD را به شاخه های مختلفی با توجه به کارد کرد آنها تقسیم بندی نموده است . مثلا اگر دنبال برنامه هایی مانند VitualBox یا Qemu می گردید با به شاخه Emulators بروید و برنامه مورد نظر پیدا کنید . اگر دنبال  KDE می گردید باید به شاخه X11 بروید و آن برنامه را برای نصب انتخاب کنید .

اگر دقت کنید پس از انتخاب برنامه ما در گوشه سمت چپ گزینه Install یا دکمه Install را داریم که با فشردن و یا انتخاب این گزینه پروسه نصب این برنامه شروع می شود .

اگر دقت کرده باشید می بینید این برنامه با اتتخاب برنامه مورد نظر برای نصب در منوی زیرین اطلاعات کاملی در مورد این برنامه به ما می دهد و می گوید این برنامه چه کاربردی دارد و این عالی است برای بالا بردن اطلاعات عمومی خودمان .

من برای امتحان تصمیم دارم برنامه یا پورت  GNS3 را که یک emulator برای روتر های  Cisco می باشد نصب کنم . یک محیط مجازی برای روتر های Cisco ایجاد کنم و با فرآیند کار Cisco تا اندازه ای آشنا شوم . پس از گزینه  emulator برنامه Gns3  را انتخاب می کنم و دکمه  Install را می زنم بعد از مدتی به تصویر زیر می رسم

خوب می بینیم برنامه مورد نظر من در حال نصب است و گزارش هایی در مورد نصب به من می دهد . بعد از مدتی به تصویر زیر می رسم

خوب می بینم که گزارش می دهد برنامه مورد نظر من نصب شده است و ما در سمت چپ بالا گزینه Uninstall را داریم یعنی می توانیم به صورت گرافیکی برنامه مورد نظر را از سیستم پاک کنیم و این عالی است . اگر دقت کرده باشید اکثر کار هایی که با Synaptic Package Manager در لینوکس می توانستید انجام دهید . با این برنامه در FreeBSD نیز می توانید انجام دهید . از این به بعد ما دارای نصاب گرافیکی برای سیستم خود هستیم . چیزی که اکثر افراد دنبال آن می گردند .

آیا این برنامه در KDE  هم کار می کند یا نه باید تست کرد. چون برای نصب به کتابخانهای GTK و تعداد زیادی Dependency احتیاج دارد.

اگر دوست ندارید پورت Gnome2-power-tools را که همراه آن برنامه BPM نصب می شود نصب کنید و دوست دارید فقط برنامه BPM را نصب کنید و بقیه برنامه های که همراه gnome2-power-tools نصب نشوند کافی است در ترمینال دستور های زیر را اجرا کنید.

# cd /usr/ports/ports-mgmt/bpm
# make install clean

بعد از مدتی این برنامه نصب می گردد و شما می توانید آن را در منوهای system tools خود در Gnome و یا با تایپ دستور

$ bpm

در ترمینال وادار به کار کنید .