upgrade FreeBSD 7.2 to 7.3

همانطور که قبلا گفتیم تا چند روز دیگر پشتیبانی فنی چه از لحاظ آپدیت و چه ار لحاظ امنیتی FreeBSD ورژن 7.2 به پایان می رسد و این ورژن دیگر از طرف تیم FreeBSD ساپورت نمی شود و به اصطلاح به EOL خود می رسد . پس بهتر هر چه زود تر از FreeBSD 7.2 به ورژن بالاتری مانند ورژن 7.3  یا 8 مهاجرت کنیم . تا بتوانیم از امکانات دیگر و همچنین پشتیبانی فنی تیم FreeBSD برخوردار شویم .

البته لازم به يادآوری است FreeBSD ورژن 7.1  هنوز از طرف تیم FreeBSD پشتیبانی می شود و اینطور که در سایت ها دیده می شود قرار است تا یک سال دیگر از FreeBSD 7.1 پشیبانی شود . و به زبان دیگر این نسخه از FreeBSD دارای پشتیبانی بلند مدت می باشد .

برای اینکه FreeBSD 7.2  را که به پایان زندگی خود نزدیک می شود به ورژن بالاتری ارتقا دهیم که در اینجا منظور FreeBSD 7.3 می باشد باید چند نکته را حتما باید در نظر گرفت :

۱- سعی کنید از فایل های مهم خود حتما یک backup داشته باشید تا اگر در حین upgrade با مشکل بزرگی برخورد کردید اطلاعات خود را از دست ندهید و دچار مشکل نشوید . سعی کنید حتما از شاخه های

/etc , /usr/local/etc

حتما یک backup داشته باشید و برای روز مبادا آنها را نگه دارید . البته شما می توانید شاخه های دیگری را با توجه به نوع کارتان backup  بگیرید و آنها در جای امنی ذخیره کنید .

۲- حتما باید تمام برنامه هایی را که از طریق پورت نصب کرده اید بروز باشند و اگر به روز نیستند آنها را به آخرین نسخه جدید حتما ارتقا دهید و اگر این کار را نکنید باید بعد از upgrade تقریبا تمام برنامه های نصب شده را دوباره نصب کنید که هم حوصله می خواهد هم صبر فراوان . برای اینکه بدانید آیا بسته های نصب شده بر روی سیستم شما آخرین نسخه است یا نه می توانید بعد از cvsup  با دستور زیر چک کنید

# portmaster -L

این برنامه به شما خروجی شبیه به زیر را خواهد داد


New version available: automounter-1.4.3

این یعنی اینکه یک نسخه جدید از برنامه یا package ی به نام automounter وجود دارد و این برنامه من قدیمی است و باید آن را ارتقا دهم . پس من دستور زیر را در ترمینال اجرا می کنم

# portmaster   -D   -u automounter

این دستور برنامه مورد نظر را به آخرین نسخه ارتقا می دهد .

شما باید تمام برنامه هایی که قدیمی است به نسخه جدید ارتقا دهید با استفاده از دستور های بالا و سپس به پروسه upgrade نسخه 7.2 به 7.3 برگردید.

۳- سعی کنید آخرین آپیت های مربوط به سورس یا هسته نسخه 7.2 را حتما نصب کرده باشید و یا به زبان دیگر FreeBSD شما یک نسخه آپدیت شده باشد . از زمانی که FreeBSD 7.2 تولید شده است تا زمان حال 8  آپدیت خیلی هم برای این نسخه صادر شده است و یا تولید شده است  . پس لازم است قبل از upgrade آخرین نسخه FreeBSD 7.2   را داشته باشیم . مثلا من در یکی از سیستم ها عبارت زیر را تایپ می کنم

# uname   -a

و خروجی زیر را می بینم

FreeBSD mfaridi.com 7.2-RELEASE-p8 FreeBSD 7.2-RELEASE-p8

به عبارت  p8 دقت کنید . این عبارت به من نشان می دهد که FreeBSD من آخرین آپدیت را که شماره 8  است دریافت کرده است  . پس من می توانم این نسخه 7.2 را به نسخه 7.3  آپگرید یا upgrade کنم

ممکن است خروجی من به شکل زیر باشد

FreeBSD mfaridi.com 7.2-RELEASE-p4 FreeBSD 7.2-RELEASE-p4

خوب می بینید من به جای  p8 عبارت p4 را دارم و این یعنی اینکه این نسخه 7.2 من آخرین آپدیت ها مربوط به 7.2 را دریافت نکرده است و سورس آن به روز نیست و یا این حالت upgrade ان به نسخه 7.3 ممکن است درست جواب ندهد . پس من باید آن را به p8 ارتقا دهم و سپس upgrade را انجام دهم .

برای update سیستم فعلی خود می توانید از دستور های زیر به ترتیب استفاده کنید

# freebsd-update   fetch
# freebsd-update install
# reboot

با دستور های بالا  FreeBSD 7.2 که   p4 است به p8 که آخرین اپدیت 7.2 است ارتقا پیدا می کند . حالا شما می توانید پروسه  upgrade را به راحتی انجام دهید .

بعد از طی مراحل سه گانه ای که در بالا به آنها اشاره کردم . حالا می توانید پروسه  upgrade نسخه 7.2 به 7.3 را به راحتی انجام دهیم . بازهم تاکید می کنم قست سوم که ذکر شد حتما باید انجام گیرد.

برای تبدیل شدن به 7.3 ایتدا دستور زبر را در ترمینال تایپ  می کنیم

#  freebsd-update upgrade -r 7.3-RELEASE

عبارت  upgrade -r  باعت  upgrade  نسخه 7.2 به 7.3 می شود . در زمانی که شما این دستور را تایپ می کنید پرسش های در مورد mergmaster از ما می شود که اگر شما مرحله ۳ را که قبلا گفته شد به خوبی تنجام داده باشید مشکلی نخواهید داشت . در این مرحله پرسش های در مورد  merg کردن کانفیک های گذشته با کانفیک فعلی از شما خواهد شد که شما باید در همه موارد  کانفیک نسخه جدید را قبول کنید .البته در این مرحله گزینه اتوماتیک را داریم که تمام فایل کانفیگ های قبلی را به جدید یکی می کند .

پس از پایان این قسمت دستور زیررا در ترمینال تایپ می کنیم

# freebsd-update install

این دستور باعث می شود که جدید ترین کرنل و سورس نصب گردد و جدید ترین نسخه نصب شود . حالا لازم است تا سیستم را با دستور زیر

#  shutdown -r now

ریبوت یا reboot کنیم تا سیستم با کرنل جدید بوت شود و شروع به کار کند . بعد از  upgrade کردن کرنل و سورس حالا لازم است تا بقیه چیز هایی که به سیستم عامل ربط دارد و سیستم عامل برای کار به انها احتیاج دارد آپدیت شوند  . پس من در ترمینال دستور زیر را تایپ می کنم

#  freebsd-update install

پس از مدتی کامپوننت ها یا  component  هایی که سیستم به آنها احتیاج دارد آپدیت می شوند  . و تقریبا کار تمام است . حالا کافی است دوباره سیستم را با دستور زیر ریبوت کنیم  و وارد دنیای FreeBSD ورژن  7.3 شویم .

# shutdown -r now

بعد از reboot  دیگر شما از FreeBSD  ورژن 7.3 می توانید استفاده کنید و از پشتیبانی تیم FreeBSD بر خوردار باشید.

حالا لازم است که برنامه ها را تست کنید و ببینید که آیا به خوبی کار می کنند  یا نه و اگر نه دوباره باید آنها را نصب کنید . البته اگر قبل از upgrade بسته های خود را به آخرین نسخه ارتقا داده باشید جای نگرانی نیست .